editor .
14 Şubat Uluslararası Kitap Verme Günü
2541

Bir kitap okuduğumuzda hayatımız bir anda tamamen değişir mi? Bence böyle bir mucize olması zor bir ihtimal. Ama bir kitap okuduğumuzda hayal dünyamız genişler,  bakış açımız değişir, bir yeri merak ederiz, bir yemeği tatmak, bir kokuyu duymak, bir müziği dinlemek isteriz. Başka hayatları merak ederiz. Bir çok imge ve simge beynimizde dans eder.

 

         Peki bu çok sevdiğimiz kitapları başkalarına vermeye ve onların hayatlarında da küçük pencereler açmaya ne dersiniz? Ama önce küçük bir yaşanmış öykü...

 

         2011 yılında Amerika'nın Minessota eyaletinde yaşayan 6 yaşındaki Jack Broadmoore isimli minik bir kitap kurdu, "Kitap Verme Günü" isimli bir tatil uydurmuş. Tüm arkadaşlarını ve aile üyelerini de bu tatilde birbirleriyle kitap değiş tokuşu yapmaya ikna etmiş. Tam 1 yıl sonra 2012 yılında Jack'in annesi Amy Broadmoore, çocuk kitapları blog'unda tüm okurlarını, çocuklara kitap hediye ederek "Kitap Verme Günü"nü kutlamaya davet etmiş. 2013 yılında da Güney Afrika'dan Brezilya'ya, Singapur'dan İngiltere'ye, Hindistan'dan Yeni Zellanda'ya kadar pek çok farklı ülkeden blogger'lar birlikte hareket ederek insanları, o günü "çocuklara kitap verme günü" olarak kutlamaya çağırmışlar. İşte o günden beri dünyanın pek çok ülkesinde 14 Şubat Uluslararası Kitap Verme Günü olarak kutlanmaya başladı. Henüz bizim ülkemizde çok yaygın olarak kutlanılmasa da, tüketim çılgınlığına kapılmadan ama çocuklar için faydalı bu harekete nasıl dahil olabileceğimize bir bakalım...

 

  • Öncelikle evde okuduğumuz ve bir daha okumayacağımızı düşündüğümüz kitaplarımızı ayıralım.

 

  • Çevremizde kitaplarla ilgili kişilere bu kitapları verelim.

 

  • Bir çocuğa kitap alalım.

 

  • Arkadaşlarımızla kitaplarımızı değiş-tokuş edelim.

 

  • Okulda, sınıfta, mahallemizde, sitemizde kitap değiş tokuş günü düzenleyelim.

 

  • Kitaplarımızı kütüphaneye, okula, hastaneye, sivil toplum kuruluşuna veya kitap kampanyalarına  bağışlayalım.

 

  • Yolculuk esnasında okuyup bitirdiğimiz kitapları  otogarlara, havalimanlarına, tren garlarına veya toplu ulaşım taşıtlarının içine bırakalım.

 

 Ailedenokula.com  ekibi olarak biz de ülkemiz ve dünya çocuklarına bir kitap hediye etmek istedik. Eğiten Kitap Yayınevi ve Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Yerleşkesi'nin desteğiyle “UYKU ZAMANI” isimli kitabı,  çocuk kitapları yazarı Beyza DERİNGÖL çocuklar için okudu. Biz de bu kitabı video haline getirerek tüm dünya çocuklarının beğenisine sunuyoruz. Çocukların okuma sevgisinin artacağı, kitapların tüm çocuklar için ulaşılabilir olduğu günlerin özlemi ile bu anlamlı gününüz kutlu olsun.

 

Sizin için hazırladığımız  UYKU ZAMANI adlı hikaye kitabının videosunu izlemek için lütfen tıklayın !

 

 

 

Yeni kitaplar ve yeni heyecanlarla buluşmak üzere.

www.ailedenokula.com

 

Bu güzel gün için faydalanabileceğiniz linkler:

 

http://bookgivingday.blogspot.com

https://www.facebook.com/BookGivingDay

editor .