Eğitim Uzmanı Bilge Buhan Musa
AÇ TIRTIL
14388

Eric Carle’nin  “Aç Tırtıl” kitabını yıllardır öğrencilerimle  keyifle okuyorum. Bu kitap okumakla bir türlü bitmeyen  her öğesinden farklı bir aktivite çıkan çoook keyifli bir kitap. Hemen her yerde Aç Tırtılla ilgili bir aktiviteye rastlıyoruz. Bu hafta bu kitapla ilgili birkaç aktivite yapalım. Sizlerin yaptığı aktivitelerde varsa mutlaka bizimle paylaşın.

 

Hikayeyi okurken tırtılın yediği   yiyeceklere dikkati çekebilirsiniz. Bugünlerde  “Dünya Sağlık Haftası” kutluyoruz.  Çocuğumuzla   abur cubur diye tabir ettiğimiz yiyeceklerin çok fazla yemenin sonucunda  sağlıksız olacağımızı ve tıpkı tırtıl gibi karnımızın ağrıyacağını vurgulayabilirsiniz :) Meyvelerinse onu ne kadar sağlıklı ve güçlü kıldığını çabucak büyümesi için gerekli olduğunu üzerine sohbet edebilirsiniz. Onun büyümesi için hangi besinler gerekli birlikte mutlaka sohbet edin.

 

 Eğer hikaye elinizde yoksa aşağıdaki linkten İngilizcesine ulaşabilirsiniz.  Kitap satan sitelerden sipariş vermenizi veya en yakın kitapçılardan almanızı tavsiye ediyorum. :)

 

http://www.dailymotion.com/video/xheay8_the-very-hungry-caterpillar_animals

 

Ayrıca Eric Carle müzesinin web sayfasında mutlaka dolaşın. Faydalanacağınız bir çok bilgi var.

https://www.carlemuseum.

 

Dün matematik seven bir tırtıl yapmıştık.  Bugünde sizlerle kelebek yapalım. Kelebeğimizin kanatlarının simetrik olduğunu her iki kanadının da aynı renklerde olduğu hakkında sohbet edelim.

 

Malzemelerimiz: Kağıt, parmak boyası, fırça

 

 

 Kağıdımızı ikiye katlayarak bir kelebek çiziyoruz.

 

 

 Kelebeğin bir tarafına boyalarımızı istediğimiz gibi sürüyoruz.

 

 

 Sonra kelebeğimizi ortadan ikiye katlayarak kanatlara birbirine bastırıp açıyoruz.

  

Hava bu kadar güzelken ve mis gibi bahar gelmişken kelebekleri ve tırtılları aramak için doğruca en yakın yeşil alana.

 

Bol Güneşli Günler :)

 

Okul Öncesi Eğitim Uzmanı. Bilge Buhan Musa

Eğitim Uzmanı Bilge Buhan Musa