Psk. Danışman Yelda Arslan
BOY UZATAN GIDALAR
11966

 

 

   Çocuk Parklarında çocuklarının yaşları yakın olan anneler arasında enteresan bir çekim gücü oluyor. Göz kontağı ile başlayan etkileşim, gülümseme ve sohbet ile devam ediyor.

Bu basamakları izleyen bir sohbet sırasında annenin biriyle aynı gün doğum yaptığımızı fark ettik. Uykusuydu, coşkusuydu derken “Kızına özel bir diyet uyguluyor musun?” gibi bir soruyla karşılaştım.

Bendeniz gayet safiyane “yooo biz ne yiyorsak o da onu yiyor” dedim. Ardından ne gibi bir diyetten bahsettiğini sordum.

“Yaşına göre uzun görünüyor, özel bir şey mi yapıyorsun diye merak ettim” dedi.

40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Ama ne yaptım eve gidince bir çocuklukta bir de annelikle maksimum seviyeye ulaşan merak duygusu ile başladım internetten araştırmaya…

İşte size Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun yazılarından derlediğim boy uzatan gıdalar:

 

  • Balık: Torik, palamut, uskumru veya kefal balıklarından birisini haftada en az 3 defa 200-250 gr buğulama veya ızgara olarak tüketmek (özellikle sırt bölgesindeki siyah etli kısım) boy uzatmada etkilidir.
  • Kalsiyum zengini gıdalar: Süt ve süt ürünleri başta olmak üzere soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, tatlı badem, kuru baklagiller, fıstık, ceviz, lahana, brokoli, sardalye ve alabalık.
  • Protein zengini gıdalar: Özellikle balık eti, hindi eti, tavuk eti, kırmızı et, yoğurt, baklagiller, deniz ürünleri, yumurta, bal ve peynir türleri. (Süt ile birlikte proteinli besinlerle ne kadar fazla beslenirseniz o kadar boy uzaması hızlı olur.)
  • Vitaminler: Meyveler ve sebzelerin her türünden ayrım yapmaksızın tüketmelisiniz.

 

          Listeyi incelediğinizde sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem ama görünüşe göre çocukların dengeli beslenmesini sağlamak boylarını uzatıyor. Ne diyeyim boyları nasıl olursa olsun yeter ki hepsi sağlıklı olsun…

 

Psk. Dan. Yelda ARSLAN

Psk. Danışman Yelda Arslan