Dr. Pınar Berik Keskin
Çocuklarımızın Beyin Gelişimi İçin Faydalı 9 Gıda Önerisi
26531

 

Çocukluk dönemi beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem olduğundan  beslenme şekillerinin , dikkat ve kognitif fonksiyonları üzerine etkisi önemli olmaktadır. Aşağıdaki 9 gıda, çocuklarımızın hem gün içerisindeki hem de gelecekteki beyin fonksiyonlarını olumlu etkileyebilir.

 

1. Yoğurt:

Yüksek oranda protein içeren yoğurdun, beyin hücre zarlarının gelişimi üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Ara öğün, meyve ya da yemeklerle birlikte tüketebilir.

 

2. Yumurta:

Omega - 3, çinko, kolin, proteinden zengin bir gıda olan yumurta kahvaltı ya da ara öğünde tüketilebilir. 

 

3. Yeşillikler:

Ispanak, salata  gibi büyük yapraklı yeşillikleri bol tüketen kişilerin ileride demans risklerinin daha düşük olduğu gösterilmiştir.

 

4. Balık :

D vitamini ve Omega 3 deposudur. Beyni dikkat ve hafıza kaybına karşı korur. Çocuklarımızın haftada iki kez balık yemesinde fayda vardır.

 

5. Brokoli:

Şekeri düşük, lif oranı yüksek bir gıda olan brokoli folik asit ve B6 vitamininden zengin olduğundan duygusal durumu ve hafıza fonksiyonlarını iyileştirir.

 

6. Et:

Hayvansal gıdalarda ve tabii diğer gıdalarda da boya, katkı maddesi, tatlandırıcı, antibiyotik kullanımının olmadığından emin olunarak kullanılmalıdır.

 

7. Fındık, ceviz  ve tohumlar, kuruyemişler:

Protein, esansiyel yağ asitleri, vitamin ve minerallerden zengin olan kuruyemişler “sinir sistemini mutlu eden” gıdalardır.

 

8. Yulaf:

Protein ve lifden zengin olan yulafın kalp ve beyin arterlerini açık tuttuğu, hafıza üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Elma, armut ve tarçınla tatlandırılabilir.

 

9. Elma ve armut:

Elma ve armutun özellikle yoğurtla birlikte ara öğün şeklinde tüketilebilir. Algıyı açtığı, hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir.

 

 

Afiyet olsun,

 

Dr. Pınar Berik Keskin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Dr. Pınar Berik Keskin