Uzman Psk. Danışman / Pedagog Deniz Çanga Karhan
DAĞINIK BİR ÇOCUK, DAĞINIK BİR İLİŞKİDİR
22424

 

Pek çok anne, baba, öğretmen, çocuğun dağınıklığından şikayet eder. Bu dağınıklığın altında çeşitli nedenler olabilir.

 

Ekran Ebeveynliği

 

Odasının dağınıklığı ile ilgili görüştüğüm bir çocuk vardı. Konumuz evdeki eşyalar ve onların yerleriydi. "Sen bir eşya olsan hangi eşya olurdun? Yerin neresi olurdu?" dedim.

 

Durdu düşündü. Dudakları burkuldu. Gözlerini yere indirdi.

"Annemin cep telefonu olmak isterdim" dedi ve devam etti: "Yerim de annemin yanı olurdu. Kulağı bende olurdu. Elleri ekran gibi benim üstümde olurdu. Ne güzel olurdu, oyun gibi de olurdu. " dedi.

 

Sanki bunları söylerken biraz utanıyor gibiydi. Bunu dilemeye hakkı yokken muziplik yapıyormuşcasına başını yerden kaldırıp, ince bir tebessümle çekinerek bana baktı. Ben duygulanmış ve yutkunmuştum. Konu odasının dağınıklığı iken birden bire iç dünyasının dağınıklığına gelivermişti.


Çocuğun İhtiyacı

 

Annenin ihtiyacı düzen iken, çocuğun ihtiyacını anne (Annenin kulağı, annenin eli, annenin ilgisi...) olarak karşımıza çıkabilir. Çocuk annenin ilgisini dağınıklığı yoluyla elinde tutmak istiyor olabilir.

Burada çocuğun hayalinde kendi telefon olduğunda annesinin 'dinlemesini talep ederken' , 'konuşmasını talep etmemesi' de ilgi çekicidir. Çünkü anneler genel olarak uyarmak için sık sık çocukla zaten konuşurlar.


Düzene Koymak

 

Çocuğun dağınıklığı da düzenli olması kadar anlam yansıtır. Çocuğunuz dağınıksa bunun altındaki sebebi anlamak için çocuğun ihtiyacının doğru analiz edilmesi, güvenli bağlanma ilişkisini incelenmesi gerekir.  Fark edilen ihtiyacı (Dinlenilmek, oyun, temas..) karşılamaya yönelmek, çocuğun hem odasını hem iç dünyasını toplamasına yardım edecektir. Ebeveyni ile olan bağı da doğal olarak düzene girecektir.

 

Uzman Psikolojik Danışman Deniz ÇANGA

 

www.denizcanga.com

https://mobile.twitter.com/Deniz_Canga

https://www.instagram.com/pedagog_deniz_canga/

https://tr.linkedin.com/in/deniz-canga-a967647a

https://facebook.com/Deniz_Canga

Uzman Psk. Danışman / Pedagog Deniz Çanga Karhan