MENÜ
Murat Demiralp Yazar Hakkında
Einstein Bulmacası
2614

 

Mantık soruları ve bulmacaları esnek düşünme, olasılık hesaplama ve hayal gücü geliştirme açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Çocuklarınız için mantık bulmacaları ilk başta sıkıcı ve çözümsüz şeyler gibi gelse de sizin desteğinizle bu çalışmaları yapmalarını tavsiye ederim. Zamanla göreceksiniz ki çözüme ulaşmanın zevk ve mutluluğu çocuklarınızın zamanla başlarda çok eğlenceli gözükmeyen bu aktiviteyi oynanır ve uygulanabilir bir hale getirecektir. Einstein bulmacası bunlar içinde en meşhur ve görece zor olanlarındandır. Bu bulmacayı kendiniz için çözebilirsiniz merak etmeyin cevabı paylaşacağım :)

 

Hatırlarsanız geçen haftalarda yorumsuz bir şekilde zekanın özellikle küçük yaşlarda belli ve sistematik çalışmalarla artabileceğini savunan bir yazı paylaşmıştım... Haydi iş başına!!

 

NOT: Çocuklara ve değişik yaş gruplarına uygun birçok mantık sorusu kitabı var piyasada. Aşağı yukarı hepsi aynı formatta, genelde özneler değişir olay aynıdır... Edininiz :)

 

Zebra Bulmacası, çok kişi tarafından bilinen ünlü bir mantıksal bulmacadır. Bu bulmaca sık sık Einstein'ın Bulmacası olarak adlandırılır çünkü Einstein  tarafından henüz 11-12 yaşındayken bulunduğu söylenmektedir. Kimileri Einstein'ın, "Dünya'daki insanların sadece yüzde 2'si bu bulmacayı çözebilir." dediğini iddia etmektedir. (Bence çocukluğunun verdiği heyecanla söylenmiş olmalı, zira çalışma yaptığım çocuklarda epey bulan çıkmıştı :) Bazı kaynaklarda bulmacanın Lewis Carroll tarafından bulunduğu iddia edilmektedir. Bununla birlikte bulmacanın Einstein veya Carroll'a ait olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır; zira Einstein'ın çocukluk dönemi boyunca Kools marka sigaranın piyasada yer almadığı bilinmektedir.

 

Bu bulmacanın farklı türevleri vardır. 17 Aralık 1962 Life İnternational  dergisinden alınmış orijinalinde sigara markaları geçtiğinden çocuklarla kullanırken sigara isimleri yiyecek türleriyle değiştirilmiştir. 

 

1. Beş tane ev var.
2. İngiliz, kırmızı renkli evde oturuyor.
3. İspanyol'un bir köpeği var.
4. Yeşil evde oturan kahve içer.
5. Ukraynalı çay içer.
6. Yeşil ev, fildişi renkli evin hemen sağında yer almakta.
7. Islak kek sevenin  bir salyangozu var.
8. Muffin en çok sarı renkli  evde tüketilir.
9. Ortadaki evde oturan süt içer.
10. Norveçli birinci sıradaki evde oturuyor.
11. Tiramisu seven adam, tilkisi olan adamın yanındaki evde oturuyor.
12. Muffin tüketilen ev; at olan evin yanındaki evdir.
13. Puding seven kişi portakal suyu içer.
14. Japon, bir Türk tatlısı olan baklavaya bayılır.
15. Norveçli, mavi evin yanındaki evde oturuyor.  

 

Buna göre, kim su içmektedir? Zebra'nın sahibi kimdir?

 

Konuya biraz daha açıklık katmak için şunlar da eklenmelidir; 5 ev de farklı bir renge boyanmıştır, her evde oturan farklı bir millettendir, herkesin kendine özgü bir hayvanı vardır, herkes kendine özgü bir içecek içmekte ve farklı marka sigara kullanmaktadır. 6. maddede bahsedilen sağ taraf, okuyucunun sağıdır.

 

Murat DEMİRALP

Murat Demiralp