Eğitim Uzmanı Bilge Buhan Musa
EL FENERİ İLE HİKAYE OKUMA
13855

Her gün çocuğunuza bir hikaye kitabı okumanız ona bir çok katkı sağlar.  İlk aklıma gelenlerse aranızdaki bağı güçlendirir, kitap okuma alışkanlığı kazandırır, yeni kelimeler öğrenmesini sağlar, hayal gücünü güçlendirir, dikkatini sürdürmesini sağlar. Katkı listemiz çok uzun. Hepsini yazmak yerine sizlerle ;Hikaye okurken ne yaparsak hangi gelişim alanını destekleriz?; çalışmalarını önümüzdeki günlerde  paylaşacağız.

Bugün kitabımızı her zaman ki ortamımızdan ayrılıp karanlıkta okuyalım. Karanlıkta okumak için bir el feneri bulalım. Ortamı ilk anda çok karanlık yapmayıp loş bir ışık oluşturalım. Sonrada kitabımızın sayfalarına el fenerimizi tutarak dikkatlice okuyalım. Bazı nesnelerin, kahramanların bir kısmına ışığı tutarak tamamını tahmin etmelerini sağlayalım. Bu sayede görsel dikkatimizi ve görsel bütünleme becerimizi destekleyelim.

Karanlıkta el feneri ile kitap okumanın karanlık korkusunu yenmeyi de desteklendiği uzmanlarca belirtilmiştir.Kitap kurdu çocuklarınız olması dileğiyle :)

Eğitim Uzmanı Bilge Buhan Musa