GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE BAKIŞLARINIZI GENÇLEŞTİRİN
6387

 

Son zamanlarda oldukça yaygın ve güncel hale gelen göz kapağı estetiği, göz kapaklarında ‘yaş alma’ süreci ile belirginleşen, göz kapağı çevresindeki değişimleri geriye döndürmeyi hedefler. Ancak bunu yaparken göze zarar verecek, gözün kapanmasına engel olacak aşırı uygulamalara, göz yapısının tamamen değişerek sizi mutsuz edecek müdahalelere dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle mutlaka göz kapağı hastalıkları konusunda uzmanlaşmış göz hastalıkları uzmanlarının bu ameliyatları gerçekleştirmesi gerekir.

Yapısal ve genetik faktörlere bağlı olarak 30’lu yaşlardan itibaren göz çevresinde kaz ayaklarının oluşması, üst göz kapağı cildinin bollaşarak sarkması, yağ dokularının fıtıklaşması ve göz kapağı düşüklüğü üst kapakta meydana gelen ve en sık görülen değişikliklerdir. Alt göz kapağında ise, yine cildin sarkması, yağ dokularının fıtıklaşması sonucu torbalanmalar, alt göz kapağı esnekliğinin kaybolması sonucu kapağın sarkması gibi durumlarla karşılaşmaktayız.

Göz kapağındaki bu yaşa bağlı değişikliklere yönelik ameliyatlarda her zaman hedef estetiği düzeltmek değildir. Bazı hastalarda özellikle üst göz kapağındaki cilt sarkmaları hastanın görme alanını daraltıp görme sorunlarına da neden olabilmektedir. Bu hastalarda ameliyatın hedefi sadece estetik değil aynı zamanda da fonksiyoneldir, hastaların görme sorununu da ortadan kaldırır.

Bunun dışında, konumuzun biraz dışında olan ancak kısaca bahsetmek istediğim konu; göz kapağının doğumsal ya da sonradan meydana gelen ‘ptozis’ dediğimiz düşüklükleridir. Bu durumda göz kapağı gözbebeğini örtecek kadar düşüktür ve hastanın görebilmesini sağlamak için tek çözüm yine cerrahi olarak gözkapağı düşüklüğünün düzeltilmesidir.

Göz kapağı estetiğinde dikkat edilmesi gereken ve ameliyat sonrasında hastaları en çok mutsuz eden durum, hastanın göz kapağı şeklinin tamamen değiştirilmesi, herkese standart bir göz kapağı modeli oluşturulmaya çalışılmasıdır. Bizim günlük pratiğimizde uyguladığımız, hastanın gençlik fotoğraflarının incelenmesi, hasta beklentilerinin ve asıl problemin anlaşılıp buna yönelik cerrahi uygulanmasıdır.

Ameliyat, hastanın tercihi de göz önüne alınarak, çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Hasta, ameliyatın gerçekleştiği gün evine taburcu edilir, ertesi gün pansuman yapılıp 5. günde dikişleri alınır. Ameliyat kişinin günlük rutinini bozmasına engel olmamakla birlikte, oluşacak şişlik ve morluklar sebebi ile birkaç gün istirahatte kalması daha uygundur. Ameliyat sonrasında üst ve alt kapakta ameliyata bağlı iz kalmaz, yapılan kesi üst kapakta cilt kıvrımına, alt kapakta kirpiklerin altına gizlendiğinden çok kısa süre sonra görünmez hale gelir. Ameliyatta amaçladığımız, üst kapaktaki fazla cilt kas ve yağ dokusunun hastanın ihtiyacı olan miktarda çıkartılması, çökük ve kapanmaya engel olacak kadar kısaltılmış bir göz kapağı değil, dolgun genç simetrik ve ameliyat olduğu belli olmayan doğal bir üst göz kapağı ve torbalanmaları ve cilt fazlalığı düzeltilmiş, düzgün kontürlü bir alt göz kapağı oluşturmaktır.

Göz kapağı estetiği ile birlikte göz çevresine botox uygulaması da yapılarak alın, kaş arası göz çevresi kırışıklıklar da ortadan kaldırılabilir.

Op. Dr. Ayşe Dolar Bilge