Psk. Danışman Sibel İzgiman
Günde En Az Yarım Saat, Ayda En Az Bir Gün
1511

İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan ve çalışan anne-babaların iş ve özel hayat dengesini kurmakta zorlandığını kendimden  de biliyorum. Trafik, ev ve iş arasındaki mesafe, uzayabilen çalışma saatleri çocuklarımızla birlikte geçirdiğimiz zamanı azaltabiliyor. Hafta içi çocuklarımızla birlikte keyifli, doyurucu saatler geçirmek neredeyse olanaksız. Ama en azından bir yarım saat çocuğumuza TV ve bilgisayar olmadan vakit ayırabilmeliyiz. Hava güzelse küçük bir yürüyüş, belki sadece bir sohbet, birlikte hikaye okuma, bir kutu oyunu (monopoly, kızma birader vb) oynama gibi pek çok küçük etkinlik günün yorgunluğunu unutturabilir, birlikte özlem gidermemize, kaliteli vakit geçirmemize yardımcı olabilir.

 

Hafta sonları planlar yapmak için çok daha elverişli gözüküyor. Çevreme baktığımda ise çocukların büyük bir kısmı hafta sonları ya sanatla ya sporla ilgili bir etlinlik yapıyorlar. Okul arkadaşlarının doğum günü partileri de çoktan hafta sonlarını bloke etmiş durumda.  Ama ayda en az birgün ailece plan yapıp çocuklarla birlikte eğlenilebilecek, ilgi çekici bir etkinliğe katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

İşte İstanbul için bazı önerilerim:

 

Miniatürk

Yer:  Haliç Ziyaret saatleri: 09:00-18:00 http://www.miniaturk.com.tr/

 

İstanbul Akvaryum

Yer: Florya Ziyaret saatleri: 10:00-22:00 http://www.istanbulakvaryum.com/

 

Jurassic Land

Yer: Bayrampaşa Ziyaret saatleri: 10:00-22:00 http://www.jurassicland.com.tr/

 

Darıca Hayvanat Bahçesi

Yer: Darıca Ziyaret saatleri: 08:30-18:30 http://www.farukyalcinzoo.com/

 

Oyuncak Müzesi

Yer: Göztepe Hafta sonu ziyaret saatleri: 09:30-19:00 http://31.169.68.2/iom/

Çeşitli atölye açlışmaları ve etkinlikler için de bakabilirsiniz.

 

İstanbul Modern Çocuk Atölyeleri

Yer:  Karaköy http://www.istanbulmodern.org/tr/egitim/ucretsiz-egitim-programlari/hafta-sonu-cocuk-atolyeleri_93.html

 

Caddebostan Kültür Merkezi (http://www.ckm.gen.tr/ ) ve

 

Beşiktaş Kültür Merkezi (http://www.bkmonline.net/ ) ise ayda bir kez ne var diye mutlaka bakılması gereken mekanlardan...

 

Listeyi çok da doldurmamak için diğer seçenekleri araştırmayı size bırakıyorum. Günde en az yarım saat, ayda en az bir gün. Çocuklarınızla güzel anılar biriktirmenizi dilerim.

Psk. Danışman Sibel İzgiman