HAMİLELİKTE 5. HAFTA
2977

  1. haftada da gebeliğe özgü olmayan halsizlik, çabuk yorulma, kokulara hassasiyet, bulantı, göğüslerde hassasiyet gibi şikayetler devam etmektedir. Embriyo gelişimi de diğer yandan hızla sürmektedir. Embriyoya ait endoderm, ektoderm ve mezoderm hücre tabakaları organ ve sistemleri oluşturmak üzere farklılaşmaya ve gelişmeye devam ederler. Organ ve sistemlerin büyük oranda gelişimini tamamladığı 10. haftaya kadarki dönem bebeğin dış etkenlere ve zararlı toksik maddelere (örn: sigara, ilaçlar ve radyasyon) en duyarlı oldukları dönemdir. Bu nedenle özellikle bu dönemler içinde bu etkenlerden uzak durulması önerilir.

Hamilelikte vajinal ultrason

Kan veya idrar testi ile gebelik saptandıktan sonra beklediğimiz şey, bebeğimizi ultrasonla görmektir. 5. haftada gebelik kesesi ancak vajinal yolla yapılan ultrasonla görülebilir. Ancak bu haftada gebelik kesesi içerisinde bebeği ve kalp atışlarını görmek mümkün olmaz. Bu normaldir. Bu durum bebeğin görünemeyecek kadar küçük olması ile açıklanabilir. Karından yapılan ultrasonla (abdominal ultrason) bu dönemde gebelik kesesi görmek mümkün değildir. Bunun nedeni karından yapılan ultrasonda karın duvarı ile rahim arasında birçok başka organın olmasıdır. Vajinal ultrasonda prob direkt rahim ağzına yaslanır. Karından yapılan ultrason ile gebelik kesesinin görünmesi genellikle 1 hafta daha geç dönemde gerçekleşir.

Hamilelikte cinsel ilişki

Bu dönemdeki yanlış kanılardan biri hamilelik saptandıktan sonra cinsel yaşama getirilen kısıtlamadır. Bebek dış etkilere karşı tahmin edilenden çok daha iyi korunmaktadır. Ancak hamileliğin erken dönemlerinde başka nedenlerle anne adayında kanama olursa doktor tarafından cinsel ilişkiye bir süre ara verilmesi istenebilir. Çünkü düşük tehdidinde kanıtlanmış en başarılı tedavi yatak istirahatidir. Anne adayından kendini hiç yormaması ve tuvalet ihtiyacı dışında ayağa kalkmaması istenir. Erken hamilelik dönemlerinde vajinal kanama olmadığı sürece cinsel yaşamı kısıtlamanın gereği yoktur.Rahmin iyice büyümesi ile birlikte hamileliğin son dönemlerinde cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Anne adayında acıya yol açabilir. O nedenle anne adayında cinsel istekte azalma olabilir.Normal seyrinde gebeliklerde son dört haftaya girildiğinde erkeğin spermleri içinde bulunan bazı maddelerin rahim kasılmalarını başlatabileceği düşüncesi ile ilişki önerilmez.Yani normal seyrinde hamileliklerde son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur.