Neslihan Kır Unan
Hayatınızdan Kucaklaşmayı Çıkartmayın
3265

Günümüz teknolojilerinin hızla ilerlemesi, sosyal medyanın daha aktif kullanılmasıyla birlikte insanlar evlerine kapanmakta ve insanlar arasındaki iletişim zayıflamaktadır. Bu iletişimsizlik depresif duygu durumu, izole olma gibi birçok psikolojik rahatsızlık belirtisini de beraberinde getirmektedir. Uzmanlar tatil günlerinde evden çıkılması, ziyaretlere gidilmesi konusunda uyarıyor, kısacası çevreyle iletişim kurulması yönünde uyarıyor.

Hayatınızı daha mutlu sürdürme konusunda tavsiyelerde bulunan Erdem Hastahanesi Klinik Sağlık Psikoloğu İdil Saliha Küntüz, “ Yoğun çalışma temposundan fırsat bulduğunuz günleri özellikle de bayram tatili gibi günler, tüm toplumlarda milli olsun dini olsun, fertlerin sosyal destek ihtiyacının en yoğun karşılandığı zamanlardır. Kişiler birbirleri ile yakınlaşır, aralarındaki ilişkiler kuvvetlenir, birlik ve beraberlik pekişir, uzun zamandır türlü sebeplerden görüşemedikleri ile sohbet ve paylaşım imkânı doğar. Bununla birlikte geçmiş anılır, geleceğe yatırım yapılır.

Peki ya bulunduğumuz zamanda tatil günlerinizi nasıl yaşıyorsunuz ve bunun üzerine neler yapabiliriz?

Tarih ve nesiller boyunca halk, ihtiyacı olan sosyal desteği, tekke ve dergâhlardan, derneklerden, kıraathanelerden (okuma evi), kapı önü sohbetlerinden, akraba ziyaretlerinden ve insanın sözel ve fiziksel olarak orada ve o anda olduğu birçok mekândan beslemiştir. Zamanla yok olan bu alanlar ve kavramlar sonucunda halk olarak bizler alternatiflerini bulmaya çalışmış; yer yer yapabilmiş yer yer eksikliğini hissetmişizdir. Şehirleşme, sekülerizm, modernleşme, kültürel ve sosyo-ekonomik ilişkilerdeki değişimlerin, internetin, bizlere hem yararı hem de yabancılaşma ve yalnızlaşma kavramları altında zararları olmuştur. İşte bu noktada bayram tatilleri, hafta sonları imdadımıza yetişmektedir. Bir insanın ben iyi ve sağlıklıyım diyebilmesi için tıpkı Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün dediği gibi fiziki, ruhi ve sosyal açıdan da iyi olması gerekir. Böyle zamanlar sosyalleşmemizi ve aldığımız sosyal desteği pekiştirdiği için, bir gruba ait olma, kendimizi ifade edebilme, benlik saygısı, sevgi, şefkat, zorluklarla, stresle ya da belki de hastalıklarla başa çıkabilme gibi ihtiyaçlarımızı karşılar; bol tebessüm ve paylaşımla birlikte yalnızlık hissinin depresif kokusundan uzaklaştırır. Karşılık beklemeye alışmış bencil tarafımızı eğitir; sevgiyi, ilgiyi vermede ilk adımı atan taraf olmayı öğretir. Hali hazırdaki değerli olma durumumuzu, sadece sosyal ağlar üzerinden reyting almaktan ibaret olmayacağını hatırlatırlar.

Kısacası, son zamanlarda şehrin karmaşasından kaçmak için tatil fırsatlarının duygusal, maddi, manevi, koruyucu, rahatlatıcı, anlamlandırıcı birçok yararı vardır.  Günlerinizi gülümsemesi, neşesi, hatırası, sarılması, paylaşımı, keyfi bol bir şekilde geçirmeye çalışın.” dedi. 
Neslihan Kır Unan