Nesrin Adıgüzel Firengiz
HEDİYE KUTUSU TASARLAYALIM
4126

Yılbaşı geldi ve geçti. Eminim herkes birçok hediye almış ve vermiştir. Hediye paketlerine her baktığımda doğaya ne çok zarar verdiğimiz gelir aklıma. Belki tonlarca paket kağıdı, süsleme araçları, hediye kutuları geri dönüşümün çok ta dikkate alınmadığı ülkemizde çöpe atılmakta. Bu da yüzlerce ağacın boşa kesilmesi ve toprağın, suyun, havanın kirletilmesi demek. Dileğim tabi ki paketsiz hediye almaktan daha mutlu olan insanlar görmek ve geri dönüşümün ülkemde ciddiye alınması. Madem şimdilik bu çok mümkün görünmüyor bugün bu anlamsız döngüyü daha doğru bir döngüye dönüştürebilmek adına bir etkinlik yapacağız.

 

DESTEKLEDİĞİ ALANLAR: El-göz koordinasyonu gelişimi, küçük kas gelişimi, estetik duygusu, doğa bilinci geliştirme, farklı bakış açısı geliştirme, yaratıcılık.

 

GEREKLİ MATERYAL: Parıltılı sısal, hediye kutusu, makas, yapıştırıcı.

NOT: Materyaller örnek niteliğinde olup herkes kendi elindeki materyale göre tasarım yapabillir.

 

YAPILIŞI:

-          Daha önce almış olduğumuz hediye kutusunu alalım ve bu kutunun materyalinin ne olduğu hakkında çocuklarla sohbet edelim.

 

-          Hediye paketinin üretim aşaması ve doğaya etkileri hakkında çocukları bilgilendirip bu konuda ne yapılabileceği hakkında beyin beyin fırtınası yapalım.

 

-          Geri dönüşümün önemini açıklayalım.

 

-          Hediyeyi paketlenmiş olarak almaktan hoşlanan insanlar olarak her seferinde yeni bir paket kullanmak yerine kutuların tekrar tasarlanarak kullanılabileceği fikri üzerine çocukları yönlendirelim.

 

-          Gerekli artık malzemeleri ellerine verelim ve kendi hediye kutularını tasarlamalarını isteyelim.

 

 

-          Bir sonraki hediyemizi kendi tasarımımız kutuda vermek çok keyifli olacaktır.

 

       NOT: Tasarladığınız hediye kutularını bizimle paylaşmanız dileğiyle…

 

Okul öncesi öğretmeni Nesrin ADIGÜZEL FİRENGİZ

Nesrin Adıgüzel Firengiz