Nesrin Adıgüzel Firengiz
İĞNE SUDA YÜZER Mİ?
33205

Çocuğunuzun bilimsel düşünme becerisini destekleyecek şaşırtıcı bir etkinlik. İğne suda yüzer mi? Çalışmaya başlamadan önce çocuğunuza bu soruyu yöneltebilir ve onun beyin fırtınası yapmasını sağlayabilirsiniz. Aslında yoğunluğu sudan daha fazla olan hiç bir şey suda yüzmez. Metaller de bunlardan biridir. Suda yüzen nesneler ya sudan daha az yoğunluğa sahiptir ya da bünyesinde hava kabarcıkları mevcuttur. Deneyelim ve iğnenin suda yüzüp yüzmediğini görelim. Bu etkinliği desteklemek amacıyla farklı materyalleri suya bırakıp suda yüzüp yüzmediklerine bakarak kıyas yapma becerisini de desteklemiş olursunuz.

DESTEKLEDİĞİ ALANLAR: El-göz koordinasyonu gelişimi, küçük kas gelişimi, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, analitik düşünme becerisi, dikkatini yoğunlaştırabilme

 GEREKLİ MATERYAL: Küçük bir kase dolusu su, toplu iğne veya çengelli iğne, bir parça peçete

YAPILIŞI:

-          Suyumuza kaseye dolduralım.

-          Peçetemizden iğnelerimizi koyabileceğimiz büyüklükte parçalar kopartalım ve iğnelerimizi peçetelerimizin üzerine yerleştirelim.

-          İğnelerimizi yerleştirdiğimiz peçeteleri dikkatlice kasedeki suyumuzun üzerine bırakalım ve peçetelerin suyu çekip dibe dalmasını bekleyelim.

-          Evet gördüğünüz şey sizi epeyce şaşırtabilir. Çünkü iğneler metaldir ve suda yüzmektedir.

-          İğnelerin suda yüzmesini sağlayan şey suyun atomlarıdır.

-          Suyu oluşturan atomlar birbirine öyle sıkı tutunmuştur ki ayrışmamak için direnirler. Böylece iğneler suyun yüzeyinde yüzer şekilde durabilir.

Nesrin Adıgüzel Firengiz