Psk. Danışman Sibel İzgiman
İş Hayatına Yeniden Dönmek İsteyen Anneler
3080

İş hayatına yeniden dönmek isteyen annelerin desteğe ihtiyacı olduğunu hep hissettim. Meslek hayatımın uzunca bir bölümünde kariyer danışmanlığı üzerine odakladım. Kariyer danışmanlığı, içinde psikolojik danışmanlığı da barındıran hatta psikolojik danışmanlıktan daha zor olduğu söylenen bir süreç (Yeşilyaprak, 2011). Acaba içimizden kaçı iş hayatına atılırken, meslek seçerken ya da kariyerini planlarken bir danışmanlık aldı? Ne yazık ki bu tür destekler yaygın değil. Bu yazıyla amacım kariyerine yeniden başlamak isteyen annelere hem bir parça yol haritası hem de psikolojik destek verebilmek.

 

Özgüveninizi toplayın. İş hayatına yeniden başlamak istiyorsunuz. Harika bir karar. Kesinlikle başaracaksınız. Çalışan insanlar, daha üretkendir, bu nedenle kendilerini daha değerli hissederler. Bu da kendine saygıyı ve güveni geliştirir. Siz zaten bu süreçten geçtiniz ve artık annesiniz.  Hayata ve işe bakış açınız şimdiden değişmiş, daha olmulu hale gelmiş olabilir. Çok daha farklı bir özgüvenle, yeniden dönmeye hazırsınız. İyi bir başlangıç için özgüveninizi artırın. İşe yeniden dönme cesaretiniz, özgüveninizi tetiklesin.

 

Geçmiş başarılarınızı hatırlayın. Bir iş başvurusu yapmadan önce lütfen geçmiş başarılarınızı düşünün. Elinize kağıt kalem alın. Geçmişte başardığınız en az 3 şey hakkında yazın. Geçmişteki başarılarımız her zaman gelecek başarılarımız için bize güç verir, motive eder. Bu notlar, iş görüşmelerinde çok işinize yarayabilir.

 

İlgi, motivasyon ve değerlerinizin farkında olun. Yeni bir kapı aralıyorsunuz hayatınızda. Bunu yaparken tam da istediğiniz işte çalışma şansını yakalabilirsiniz. En çok neye ilgi duyuyorsunuz, ne yapmak sizi mutlu edecek, ne yaparsanız kendinizi daha önemli hissedeceksiniz, ne yapmak sizin için daha anlamlı? Hayatınızın bundan sonraki kısmını nasıl geçirmek istiyorsunuz? İnsanların sizi nasıl hatırlamasını istiyorsunuz? Bu sorular üzerinde düşünün ve hatta yazın. Kendinizi daha iyi tanımanıza ve iş görüşmelerinde kendinizi daha iyi ifade etmenize yardım edeceğine eminim.

 

Özgeçmiş hazırlayın ve iş görüşmesi simulasyonu yapın. Özgeçmişinizi hazırlayın. Bundan daha önemlisi ise iş görüşmelerine hazırlanmak. İş görüşmelerinde sık sorulan soruları araştırın. İnternette bu konularla ilgili pek çok site bulabilirsiniz. Sık sorulan soruları mutlaka kendiniz için yanıtlayın.  İster karşınıza eşinizi, bir arkadaşınızı oturtun, ister ayna karşısına geçin. Bu soruları yanıtlarken lütfen kendi sesinizi duyun. Daha etkili yanıtlar vermek için provalarınızı artırabilirsiniz.

 

Sadece ilanlara başvurmayın. Kendi kariyerinizin kaptanı olmak istiyorsanız, ilanların gelip sizi bulmasını beklemeyin. Hangi sektörde, hangi, şirkette ya da nasıl bir pozisyonda çalışmak istediğiniz ile ilgili net fikirleriniz, hedefleriniz varsa doğrudan ilgili kişilerle iletişim kurun.  Yarım saatlik bir randevu isteyin, kendinizi tanıtın, anlatın ve CV’nizi bırakın. Boş bir pozisyon olduğunda akıllarına gelebilecek ilk insan olun.

 

Bir eğitim kendinizi güncellemenize yardımcı olabilir. Uzunca bir dönem çalışmamış olabilirsiniz. İş hayatına dönme aşamasında kendinizi güncellemek iyi bir fikir olabilir. Mesleğiniz ve çalışmak istediğiniz alanla ilgili sertifika programlarını araştırın. Bütçenize, takviminize uygun bir program sizi sadece güncellemez, CV’nizi güçlendirir ve network oluşturmanıza çok yardımcı olabilir.

 

İş hayatı ile ilgili bir network kurun. Şimdilerde şanslıyız. “linkedin” gibi profesyonel network sitelerinde kendinize bir yer edinin. Adınızı duyurun, ağınızı geliştirin, çalışmak istediğiniz sektör ve şirketlerdeki kişileri ağınıza ekleyin. Fark edilin, fark yaratın. Şimdiden iş dünyasında bir yer edindiniz bile.

 

İş hayatına neden ara verdiğiniz ve neden geri dönmek istediğiniz sorusuna vereceğiniz etkileyici bir yanıtınız olmalı. Pek çok iş görüşmesinde size soracakları ilk sorulardan biri neden ara verdiğiniz ve çalışmaya hayatına neden geri dönmek istediğiniz ile ilgili olacaktır. Tabi ki anne olduğunuz için ara verdiniz. Ancak bu noktada hayattaki değerlerinizden ve kariyer amaçlarınızdan söz edin. Bu amaçları gerçekleştirmek istediğinizi ifade edin. Kariyer yolculuğunuza sadece kısa bir ara verdiniz. Hedeflerize ulaşma konusundaki isteğinizi ve azminizi gösterin.  “Çocuk da yaparım kariyer de” yi karşınızdakine hissettirin.

 

Kariyer yolculuğunuzda iyi şanslar :)

Psk. Danışman Sibel İzgiman