Uzm. Kl. Psikolog Nazlı Akay
OKULLAR AÇILIYOR ! - 1
5985Okulların açılmasına az kaldı. 

Hazırlıklarınız başladı mı? 

Bu sene, tıpkı geçen sene olduğu gibi Eylül ayının başında çoğu çocuğun okul süreci başlayacak. Kimi çocuklar öğrencilikle bu Eylül tanışacak, kimileri ise verdikleri yaz arasından sonra dinlenmiş olarak okulun yolunu tutacak. Ancak çocuklarımız hangi gruptan olursa olsun, okul başlangıcı için bazı hazırlıklara şimdiden başlamakta fayda var. Kanımca, çocuğunuzu okula üç farklı ama bağlantılı alanda hazırlamalısınız: Fiziksel, bilişsel ve psikolojik. Bu alanlardan ilkine bu yazıda, diğer ikisine ise ayrı bir yazılarda değineceğim.

Fiziksel hazırlık çocuğunuzun okul hayatının akışı açısından yaratacağı değişiklik gereklerine alışmasını sağlayacak adımlar atmayı gerektirir. En önemli ayaklarından biri ise uyku düzenidir. Çocuklar özellikle yaz aylarında, evde kuralların da gevşemesiyle geç uyumaya başlarlar. Eğer çocuklarımızı okula hazırlamak istiyorsak, yavaş yavaş uyku saatinin öne alınması yoluyla çocuğun biyolojik saati okul düzenine uyumlu hale gelmelidir. Bu düzenin başlatılması kadar sürdürülmesi de oturması adına önemlidir. Diğer bir deyişle, çocuğunuzla yeni uyku düzeni ayarlamasını yapıp iki gün sonra yeniden geç yatmasına izin vermeniz, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yeni uyku düzeninin oturmasını engeller.

Bir başka fiziksel hazırlık çocuğunuzun özbakım konusunda güçlenmesidir. Özbakımdan çocuğunuzun yemek yeme, giyinme-soyunma ve tuvalet ihtiyacını karşılama konusunda kendine mümkün olduğunca yetmesini kastediyorum. Çoğu Türk ailesinde okul çağına gelene kadar (hata bazen sonrasında bile) çocukların kendine yetemeyeceği düşünülür. Bunun üstüne binen zaman kısıtlılıkları, ailelerin bahsettiğim konularda çocuklarına neredeyse hiç inisiyatif vermemesine neden oluyor. Oysa okul, bir bakıcı veya öğretmenin aynı anda en az beş çocukla ilgilendiği bir ortam. Bu nedenle eğer çocuğunuzu siz yediriyor ve giydiriyorsanız, yavaş yavaş bunları kendisinin yapması için onu cesaretlendirin. Tuvalet eğitimi ise apayrı bir konu, bu nedenle bu yazıda değinmeyeceğim. Ancak tuvalet temizliğini öğretmeyi unutmamak lazım.

Son fiziksel hazırlık ise çocuğunuzun okul için yeterli beden kuvvetini kazanmasıdır. Okul, çocuğun kuşkusuz hem bedenini hem zihnini yorucu biçimde çok kullandığı bir ortamdır. Bu yüzden çocuklar okuldan eve çok yorgun ve aç gelirler. Çocuğunuzun yaz boyunca evde oturmak yerine bolca hareket etmesini sağlamanız onu güçlendirir. 

 
Uzman Klinik Psikolog Nazlı Akay
Uzm. Kl. Psikolog Nazlı Akay