Uzm. Kl. Psikolog Nazlı Akay
OKULLAR AÇILIYOR! - 2
3615Bir önceki yazıda çocukların okula hazırlanması için şimdiden küçük küçük çabaların başlamasını önermiş, fiziksel gelişim alanında neler yapılabileceğine değinmiştim. Bu yazıda ise bilişsel alanda çocukların okula nasıl hazırlanabileceğine odaklanacağım.

Bilişsel alandaki hazırlıklardan bahsetmek fiziksel alandaki hazırlıklardan bahsetmek kadar kolay değil, çünkü okul öncesi çocukları için bile her yaş grubunun bilişsel hedefleri büyük farklılık gösteriyor. Ancak çocuğun okulun açılmasıyla birlikte karşılaşacağı yeni bilgileri özümseyebilmesi için, bir sene önceki kazanımlarını koruması gerektiği genel geçer kuraldır. Çok araştırmaya gerek yok, çocuğunuzun sene içinde yaptığı çalışmalara, ödevlere ve varsa çalışma kitaplarına bakmanız yeterli olacaktır. Çalışmaları inceledikten sonra ikinci adım temel konuları belirlemek ve bu konularda çocuğunuza küçük hatırlatmalarda bulunmaktır.

Bulunacağınız hatırlatmalarla ilgili bilmeniz gereken en önemli detay eğlenceli olmanız gerektiğidir. Unutmayın, okulların açılması yaklaşsa da hala yaz mevsimindeyiz ve siz çocuğunuzun öğretmeni değilsiniz. Onu masa başına oturtup odaklanmasını beklemek biraz fazla olabilir. Bunun yerine oyun ve eğlenceyi içeren yeni yöntemler ile hatırlatmanızı yapabilirsiniz. Örneğin renkleri hatırlatmak için masa başında yapılacak bir nesne boyama aktivitesi yerine sizin rengini söylediğiniz ve çocuğunuzun aklınızdan tuttuğunuz nesnenin ne olduğunu bulmaya çalıştığı bir tahmin oyunu oynayabilirsiniz. İnternette bu tarz pek çok aktivite bulabilirsiniz. Bazen bir oyun zamanı ya da ortamı yaratmak yerine içinde olduğunuz koşulları da hatırlatma için kullanabilirsiniz. Örneğin yolda giderken yanınızdan geçen kırmızı arabaları sayabilir, çocuğunuzun takıldığı sayıda ona yardımcı olabilirsiniz.

Gözetilmesi gereken denge, çocuğun yeteri kadar dinlenmesidir. Tatil dinlenmek ve eğlenmek için vardır, tatil boyunca çocuğu okul temposuna sokmak bir sonraki sene için hem enerji hem de heyecan depolamasını engeller. Bu yüzden eğer istemiyorsa çocuğunuzun üstüne çok gitmeyin, başka bir zaman için aynı konuyu işleyebileceğiniz farklı ve eğlenceli bir etkinlik bulmaya çalışın.

Son olarak, bir sonraki seneye çocuğunuzu hazırlamak adına ona çok fazla şey öğretmeyin. Bu kısa vadede uygun görünse de, uzun vadede, hâlihazırda bildiği bir şeyi okulda yeniden görmek çocuğunuzun okuldan sıkılmasına neden olabilir.

Bir sonraki yazıda psikolojik hazırlık ile devam edeceğiz.


YAZININ İLK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN LİNKE TIKLAYIN!
 
Uzman Klinik Psikolog Nazlı Akay
Uzm. Kl. Psikolog Nazlı Akay