Psk. Danışman Yelda Arslan
OL
4172Amaç: Yönerge takibini güçlendirme, spontaniteyi ve yaratıcılığı arttırma.


Yaş Düzeyi: 5 yaştan itibaren.


Gerekli Malzemeler: - .


Süreç:
  • Çocuklar yeni bir bilgiyi duyuları yoluyla algılar, tekrarlarla da öğrenir, içselleştirirler. Kimi zaman biz yetişkinlerin –meli, -malı’ları o kadar artar ki bazı çocuklar içlerinden geldiği gibi davranamaz, yaratıcılıklarını sergileyemez noktaya gelebilirler. Bu etkinlikte amacımız onların yaratıcılıklarını arttırmak olacak.

  • Yapacağınız sadece “Ağaç ol”, “Hızlı esen rüzgar ol”, “Yerde uyuyan kedi ol” gibi açık ve net yönergeler vermek. Çocuğunuz da tüm bedenini ve yaratıcılığını kullanarak telaffuz ettiğiniz şeyin şeklini almaya çalışacak.

  • Çocuğunuzun yaşına uygun, anlayabileceği dilde yönergeyi veriyor olmanız önemli. Örneğin 5 yaşta “Güneş ol” gibi bir yönerge veriyorken, daha büyük yaşlarda “Önce doğup sonra batan bir güneş ol” ya da “Bulutların arkasından kendisini gösterip dünyayı ısıtmaya çalışan bir güneş ol” gibi daha uzun ve komplike yönergeler verebilirsiniz.

Not: 
Bu oyunu grupça oynatıp hepsinin aynı anda yönergenizi yerine getirmelerini de isteyebilirsiniz. Bazı çocukların yaratıcılıklarıyla arkadaşlarına model oluşturup katkı sağlayacaklarını unutmayın.
 
Psk. Danışman Yelda Arslan