Neslihan Kır Unan
Purpura İle Çocuklar Tehlike Altında
3475
Özellikle sonbahar-kış dönemlerinde çocuk sağlığını çoğunlukla ailelerin kızamık kızamıkçık gibi hastalıklarla karıştırdıkları bir hastalık tehdit ediyor: Henoch- Schönlein Purpurası. Universal Taksim Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Temel Tansu Ballı ağır sonuçlara yol açabilecek hastalığa karşı ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Sonbahar-kış döneminde boğaz enfeksiyonu sonrasında sıklıkla görülen Henoch- Schönlein purpurası, mevsimsel özellik taşıyor. 2- 15 yaş çocuklarda görülen hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Küçük damarların yangısal hastalığı (vaskülit) olarak bilinen hastalıkla ilgili olarak olguların yaklaşık yarısında, bulgular ortaya çıkmadan kısa bir süre önce boğaz enfeksiyonu geçirme öyküsü bulunuyor.

Universal Taksim Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Temel Tansu Ballı, hastalığın nedenleri hakkında bilgi vererek, başka hastalıklarla karıştırabileceğine dikkat çekti. Dr. Ballı şunları söyledi:

“Bu hastalıkta boğaz enfeksiyonlarına neden olan bir mikrop suçlanıyor. Ama tam olarak nedeni belli değil, vücudun kendisine karşı bir reaksiyon var ortada. Her çocukta görünmüyor. Biz çocuklarda görülen vaskülit hastalıklar grubuna koyuyoruz. Ebeveynler özellikle bacaklarda ve kalçada, üzerine bastırmakla solmayan, genelde gülkurusu renginde döküntüyü gördüklerinde hastalıktan şüphelenmeli. Hastalık genellikle sakin seyrediyor. Takiple kendiliğinden düzelir. Fakat hastalığın seyrinde bağırsak, böbrek eklem tutulumları gözlenebilir. Böbrek tutulumu daha ağır sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle hastalığın bir hekim tarafından izlenmesi önemlidir. Aileler bu hastalığı halk arasında bilinen diğer döküntülü hastalıklarla karıştırabilir. Bu nedenle döküntülü hastalıklarda ailelerin bir hekime başvurması önemlidir.”

Henoch- Schönlein purpurası hastalığına karşı ebeveynlerin bazı belirtileri dikkatli izlemeleri gerekiyor. Hastalık, vücuda basmakla solmayan kırmızı benekçiklerle seyrediyor. Çocuklar özellikle ayaklarda, bacaklarda ve popoda olmak üzere kırmızı benekler döküyor. Bazen ebeveynle bu belirtileri kızamık ya da başka bir hastalık olarak algılayarak tedirgin oluyorlar.

Henoch- Schönlein purpurasının çocuk sağlığını tehdit eden, önemli sonuçlar doğurabileceğini belirten Dr. Temel Tansu Ballı şöyle konuştu:

“Aileler bu hastalıkla ilgili bilinçli olmalılar. Çünkü bu hastalık bir boğaz enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkaran önemli özelliği ve eklemleri bağırsakları böbrekleri deriyi tutmaısır.en sık deri tutulur.fakat bazı çocuklarda diğer tutulum bölgeleride tutulabilir. Yani bu hastalık hem böbrekleri hem eklemleri etkiliyor ve atlanır ya da dikkat edilmezse böbreklerde bazı önemli problemlere neden oluyor. Hastalıkla ilgili olarak mutlaka doktora başvurmak gerekiyor. Normalde selim seyirli olan bu hastalık sadece takip ile geçebiliyor, sıkıntı yaratmıyor. Ama mutlaka böbrek ve gayda tahlili yapılması gerekiyor çünkü bağırsaklarda kanama yapabiliyor. Eğer bunlar varsa ilaç tedavisine başlanıyor.”

Neslihan KIR UNAN
Neslihan Kır Unan