Nesrin Adıgüzel Firengiz
SİMETRİ ÇALIŞALIM 1
23725

Simetri bir cismin bir doğruya göre eşit uzaklıktaki görüntüsüdür. En basit anlatımıyla bir cismin aynadaki görüntüsü de diyebiliriz. Simetri birçok olgunun temelidir. Matemetik, geometri, resim, heykel gibi görsel sanatların hatta estetik cerrahisinin bile temelinde simetri vardır. Simetri çocuklarda görsel algı gelişimden el-göz koordinasyonu gelişimine, estetik duygusuna kadar birçok alanı destekler. Çalışmamıza başlamadan önce aynanın karşısına geçelim ve kendimizi inceleyelim. Aynaya yakınlaşıp uzaklaşarak, sağa sola dönerek, çeşitli el kol hareketleri yaparak ortaya çıkan görüntüleri inceleyelim.

 

 DESTEKLEDİĞİ ALANLAR: El-göz koordinasyonu, küçük kas gelişimi, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, analitik düşünme becerisi, gözlem yapma, görsel algı, estetik duygusu

 

 

 

GEREKLİ MATERYALLER: A4 kağıt, kurşun kalem, boya

 

YAPILIŞI:

-          A4 kağıdımızı alalım ve dikey olarak ortadan ikiye katlayarak kağıdın tam ortasında bir doğru oluşturalım(isteyenler kağıdın tam ortasından cetvel yardımıyla dikey çizgi de çizebilirler).

 

 

-          Birinci aşama olarak sanal doğrumuzun sol kısmına başlangıç çalışması olması sebebiyle geometrik şekillerden bazılarının yarısını çizelim.

 

 

-          Çizmiş olduğumuz yarım şekilleri çocuğumuzun ya da öğrencimizin tamamlamasını isteyelim.

 

-          Tamamlanan tarafın çizilmiş olan tarafla aynı boyutta olması önemlidir.

 

-          İkinci aşama olarak tamamlanan şekillerin içine bir boy küçüğünü çizelim ve belirlediğimiz bazı kısımlarını boyayalım.

 

-          Çalışmamızı tekrar çocuğumuz ya da öğrencilerimize vererek bu defa boyanmamış kısımların tamamlanmasını isteyelim.

 

-          Renklerin simetrik olması önemlidir.

 

-          Biten çalışmamızı sergileyelim.

 

Nesrin Adıgüzel Firengiz