Nesrin Adıgüzel Firengiz
STRAFOR BASKI
8661

Bugün eğlenceli bir baskı çalışması çalışması yapacağız. Bu etkinliği başka baskı teknikleriyle destekleyerek mini bir baskı sergisi düzenleyebilir, sevdiklerinizi bu sergiye davet edebilirsiniz.

 

GEREKLİ MATERYALLER : A4 boyutunda kesilmiş strafor (nalburlarda bulabilirsiniz), renkli fotokopi kağıdı, A4 boyutunda fon kartonu, kurşun kalem, maket bıçağı, fırça, parmak boyası,

 

 

 

DESTEKLEDİĞİ ALANLAR : Yaratıcılık, el-göz koordinasyonu, küçük kas gelişimi, estetik duygusu

 

YAPILIŞI :

-          Straforumuza kurşun kalem ile beğendiğimiz bir figürün resmini (burada ejderha resmi kullanılmıştır) çiziyoruz.

 

 

 

-          Çizilen resmin dış kenarlarından maket bıçağıyla geçiyoruz ve kenar boşluklarını yine maket bıçağı yardımıyla keserek oyuyoruz.

 

-          Ortaya çıkan figürü fırça kullanarak parmak boyasıyla boyuyoruz.

 

 

 

-          Renkli fotokopi kağıdını boyamış olduğumuz figürün üstüne yerleştirilerek elimizle hafifçe bastırarak ve boyanın kağıda geçmesini sağlıyoruz.

 

 

 

-          Kalıbı peçete, ıslak mendil yardımıyla silerek başka bir renkle tekrar boyuyor ve kağıdımızı tekrar kalıbın üzerine yerleştiriyoruz.

 

-          İki renk halinde baskısını yaptığımız figürün kenarlarından hafifçe fırça ile geçerek figürü netleştiriyoruz.

 

-          Son olarak kağıdımızı A4 boyutunda bir fon kartonuna yapıştırarak çerçeve yapıyoruz ve etkinliğimizi duvarımıza asıyoruz.

 

Nesrin Adıgüzel Firengiz