Dr. Pınar Berik Keskin
Yeni Anneler İçin Süper Gıdalar
5156


Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için sütün miktarı kadar kalitesi de önemlidir. Bu nedenle size enerji verirken bebeğinizi sağlıklı büyüten besinlerin seçimini doğru yapabilmelisiniz. Bebeğinizin güzel beslenmesi için gereken besinler alınamazsa, sizin depolarınızdan kullanılmaya başlar. Bu da sağlığınız için uygun olmaz.
 
Somon:
Somon mükemmel bir besindir. Diğer yağlı balıklar gibi DHA içerir. Somonyağı, daha kısa süreli olmasına rağmen, omega – 3 yağ asidi açısından daha zengindir. Vücudumuzun kendi başına omega – 3 salgılama becerisi olmadığından, gıdalarla almak zorundayız. Omega – 3 yağ asitlerinin kalp krizi, koroner kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir. Çiftlik somonu yerine deniz somonu tercih edilmelidir. Omega- 3 yağ asidinden daha zengindir. Daha az da toksini çerir. Emziren, hamile olanya da çocuk sahibi olmayı planlayan kişilerin haftada iki porsiyon somon yemeleri önerilmektedir.
 
DüşükYağİçerenGünlükÜrünler:
Sağlıklı bir emzirme dönemi için yoğurt, sütya da peynir gibi süt ve süt ürünlerinin günlük olmasına özen gösterilmelidir. Bu besinler protein, B vitamin açısından zengin olduğu kadar kalsiyumun da en önemli kaynağıdırlar. Bu durum, bebeklerinizin kemiklerinin gelişimini de olumlu etkiler. Günde enaz üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeye özen göstermelisiniz.
 
KırmızıEt:
Yenibir annenin kırmızı et gibi demir içeriği zengin gıdalara ihtiyacı bulunmaktadır. Demir eksikliği, kendinizi yorgun hissetmenize yol açacağı gibi, bebeğinizin demir seviyesinin de düşük olmasına neden olur. Kırmızı et, yeni annelerin protein ve B12 vitamini ihtiyacı için mükemmel bir kaynaktır.
 
Yaban Mersini:
Emziren anneler günde enaz iki meyve veya meyve suyu tüketmelidirler. Yaban mersini ihtiyaçlarınızı karşılayan çok önemli bir kaynaktır. Vitamin – mineral ihtiyacınızı karşıladığı kadar, karbonhidrat içeriği nedeniyle size enerji de sağlayacaktır.
 
KahverengiPirinç:
Emzirme döneminde karbonhidratları keserek hızlı kilo vermeye çalışmayınız. Sütünüz azalabilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Kahverengi pirinç gibi tahıllar,  sütünüzün kaliteli olmasını sağlarken, size enerji de verir.
 
Portakal:
Portakal gibi turunçgiller, emzirme dönemi için mükemmel bir gıda grubudur. C vitamin ihtiyacınızı sağlarken sıvı ve enerji de sağlamış olur.
 
Yumurta:
Protein içeriği çok yüksektir. Omega – 3 yağ asidi ile zenginleştirilmiş yumurta tüketimi, sütünüzün esansiyel yağ aside içeriğini de yükseltir.
 
LifliSebzeler:
Ispanak, brokoli gibi lifli sebzeler özellikle A vitamini deposudurlar. Bunun yanı sıra kalsiyum, C vitamin ve demir de içerirler. Kalori miktarları da düşüktür.
 
TahıllıGevrekler:
Uykusuz bir geceden sonra bir anne için en güzel şey güzel bir kahvaltıyla enerji almaktır. Tahıllı gevrekler bunun için iyi bir seçenek olabilir.
 
Su:
Emziren bir anne için en önemli yorgunluk nedenlerinden biri de yeterince sıvı alamamaktır. Enerji seviyenizi ve süt üretiminizi en üst seviyede tutmak için yeterli sıvı tüketmelisiniz. Meyve suyu, suya da süt olarak tüketebilirsiniz. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri çokaz tüketmelisiniz. Kafein, sütünüze geçerek, bebeğinizde huzursuzluk ve uyku bozukluğuna yol açabilir.
 
Dr. Pınar Berik Keskin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Pınar Berik Keskin